27 квітня 2018
Cьогодні 27 квітня - Міжнародний день пінхол-фотографії. Це вже не перший мій досвід побудови пінхол-камери. Я вже якось розказував про камеру обскура (вона ж Pinhole). В мене в голові давно крутилася ідея створити просту, дешеву, легку та зручну в користуванні камеру. Просту та дешеву вийшло. А от як я зробив неї зручну та легку, я розкажу в цій статті.

Чим цікава пінхол камера?

Камеру обскура не варто розглядати як інструмент, це перш за все це творча камера. Вона не дає супер-якості, вона для задоволення.
  • Вона дешева. Можна зробити камеру з сірникової коробки, банки.
  • Глибина різкості. Фізично діаметр отвору камери 0.3 мм є еквівалентом об’єктиву з діафрагмою f1:130. Це дозволяє отримувати знімки з великою глибиною різкості - від кількох міліметрів до нескінченності всі об’єкти будуть в зоні різкості.
  • Розмір кадру. Ви практично не обмежені розміром кадру. Можна взяти як стандартну 35мм фотоплівку, так і великі аркуші фотопаперу. Я ж використовую паперовий екран. В першій версії це був аркуш А4 розміром 210x300мм. Це дає нам можливість по максимуму використати пінхол. Він має досить низьку роздільну здатність, збільшивши розмір кадру, ми збільшуємо якість.

Pinhole 1.2

До цього я використовував велику коробку, всередині якої розміщалася цифрова камера. Вона сканувала екран з паперу, зображення на якому формувалося через крихітний отвір в коробці. Pinhole Box
Коробка
Text Photo
Обскура

Pinhole 2.0

Хотілося б мати легку камеру, яку можна без проблем носити з собою. І працювати з нею, не витягуючи її кожного разу з коробки.
Pinhole 2.0
Камера стала компактнішою.
Заготовка
Фрезерний верстат
Свердло
Сосна
Фрезерування камери
Готові коробки
Цифрова камера обскура
Digital stenop camera
Digital pinhole
Але вона залишалась досить важкою, для неї необхідно було передбачати додаткове кріплення. Інакше вона могла виламати об'єктив.

Проблематика

  1. Необхідно мати доступ до органів керування камерою.
  2. Вона має бути досить компактною, але вона не може бути меншою за мінімальну фокусну відстань вашого об’єктиву.
  3. Має бути легкою. Щоб пристрій можна було взяти з собою в похід і він не сильно обтяжував рюкзак.
  4. Пристрій не повинен пропускати стороннього світла всередину і не повинен відбивати світло всередині.
  5. Я хотів би мати можливість змінювати екран та "об’єктиви". Міняти фокусну відстань.
  6. Конструкція має триматися міцно і розбиратися швидко і просто без додаткових інструментів.

Шляхи вирішення

  1. Це буде насадка на об’єктив.
  2. 120 міліметрів від лінзи до екрану. Екран 100x150мм з відношенням сторін 2:3.
  3. Камера буде надрукована на 3D Принтері. Пластик досить легкий, вага пристрою в сумі буде становити близько 250 грамів.
  4. Насадка має бути чорною. Предмети чорного кольору поглинають світло. Це зменшить внутрішні відображення.
  5. Камера має бути модульна. Для цього можна використовувати насадки, або гармошку, як в старих камерах.
  6. Кріплення на неодимових магнітах має всі ці переваги.
Мінімальна фокусна відстань кітового Nikon 18-55 -250мм при ручному фокусуванні на всьому діапазоні фокусних відстаней Це якщо вірити офіційній документації. Це, як стверджують вони, - від фокальної площини. Тобто від передньої лінзи (на 24мм, бо на різних фокусних передня лінза рухається) виходить 120мм. Максимальна область друку мого принтера 200x200x180мм. Шляхом експериментів з кутом огляду, світлосилою, було встановлено для себе найкомфортніші параметри:
  • Фокусна відстань на об’єктиві цифрової камери:24mm
  • Діафрагма об’єктиві цифрової камери:f1:4
  • Дистанція фокусування:120мм
  • Розмір екрану на який проектується зображення пінхол-камери:100x150мм з відношенням сторін 2:3
  • Мінімальна фокусна відстань пінхол-камери:30мм Це перекриває кут огляду близько 120~150 градусів з поточним розміром екрану.
  • Максимальна фокусна відстань пінхол-камери теоретично не обмежена.
  • Кріплення цифрової камери до насадки: за допомогою хомута.
Не так давно в мене з’явився 3D Принтер. Я вже створив за допомогою нього чимало цікавих і корисних речей. Тут він був мені якраз в нагоді. За допомогою 3D-моделювання я можу створити деталі досить складної конструкції відносно швидко і точно.

Pinhole 3.0

Моделювання я виконував в програмі SolidWorks. Модель давалася не легко, я не маю багато досвіду в моделюванні. Це перший варіант, який я змоделював.
Насадка
Adapter
Solidworks pinhole
Завантажив моделі в слайсер, згодом і надрукував. Перша деталь друкувалась близько 6 годин!
APS Obscura
Пінхол на 3D принтері
3D printed camera
На мій подив, друк пройшов успішно. Була лише невеличка проблема з деформацією деталі. Думаю, це сталось через недостатню герметичність корпусу принтера. Кінцевий виріб мав недоліки. Мене взагалі не влаштовувало кріплення передньої деталі до задньої. Одного разу воно просто впало з балкону. Кріплення байонету, теж не найкраще. Щоб змінити об’єктив необхідно мати викрутку, та й часу це займе чимало.
Фотоапарат
Камера
Зйомки
Коли був у батьків, завів мотоцикл, з’їздив до річки. Ось такі фотографії я зробив. Як видно по фото, об’єктив, якщо його можна так назвати, досить ширококутний. Підвісний міст через Тетерів А ці зроблені у батьків на подвір’ї та в Кривому яру.
Ще ось такі фото я зробив на платформі електрички.
Платформа
Фотоапарат
Фото
Як бачимо, фото виходять кращі за умов хорошої освітленості. Тут був хмарний ранок.
Електричка
Протасів Яр
Зараз готова версія камери 3.0, це своєрідна бете-версія, з якою я зараз працюю.

Pinhole 3.1

Врахувавши недоліки попередньої версії, я модифікував її. Я наткнувся на публікацію дизайнера: Walter Hsiao. Він вирішує такі проблеми магнітами. В своїх дизайнах він часто використовує магніти.
Завантажив моделі в слайсер і надрукував.
Кріплення до фотоапарату через тримач для світлофільтрів системи Cokin. Між собою скріпив частини на магніти. Pinhole 3.1 Коли я завершу всі правки над моделлю 3.1, і перевірю її в дії, то викладу моделі тут. Якщо у вас виникли питання, задавайте їх у кометарях! З радістю відповім. Дякую за увагу!

Update!


Категорія:

Фотографія
running man running bear