15 вересня 2021

Чи знаєте ви українську ніч? о, ви не знаєте української ночі! Пригляньтесь до неї: з середини неба дивиться місяць. Безмежне склепіння небесне розійшлось, розширилось іще безмежніш. Горить і дише воно.Земля вся у срібному світлі; а дивне повітря віє і теплом, і прохолодою, і дише млостю, і розливає океан пахощів. Божественна ніч! Чарівлива ніч!

Микола Гоголь Майська ніч ,або утоплена.

Фотографією я зацікавився через рік після того, як перший раз пішов в гори. Але моєю пристрастю в фотографії є саме нічна фотографія.

Хатинка Під Яйком Ілемським Вночі (Горгани)

Зробити якісний знімок вночі важко, але можливо. Найбільша проблема, з якою ми стикаємося це - нестача світла. А фотографія - це і є малюнок світлом. Тут у нас є декілька шляхів для вирішення цієї проблеми.

Довга витримка

Навіть вночі, коли нам може здатися, що навколо непроглядна темрява - світло є. В малій кількості, але воно є. І наша задача зібрати його, а оскільки його мало, то збирати його доведеться довше. Тут не зайвим буде штатив і довга витримка.

Київ з пішоходного мосту

Підсвітка сцени, або об'єкта

Коли світла дуже мало, а нам треба зняти який конкретний об'єкт, або невеличку сцену, на допомогу приходить штучне світло. Це може бути ліхтарик або фотоспалах.

Техніка зйомки

Далі написано, як такі сцени знімаю я. Це не є єдиним правильним варіантом, і ви можете бути не згодні з моїми твердженнями, тут усе досить індивідуально. Якщо у вас є якісь зауваження, чи поради, чи ідеї - пишіть в коментарях.

  • Знімати такі сцени краще в форматі RAW. Щоб потім вдома ви мали простір для маневрів. Можна висвітлити або затемнити якість ділянки, поправити баланс білого та інше
  • Перевести камеру в ручний режим. Або Пріоритет діафрагми
  • Вимкнути стабілізатори в камері та в об'єктиві, якщо такі присутні. Автоматика камери не завжди адекватно себе поводить на штативі, тому краще вимкнути усі системи.
  • Встановіть камеру на штатив, або зафіксуйте її нерухомо доступними вам способами.
  • Встановити ISO в межах 800-3200. Це залежить від камери, наскільки сильно вона шумить на високих значеннях ISO.
  • Діафрагму об'єктива старайтеся відкрити до максимуму, або до значень, на яких ваш об'єктив видає прийнятну різкість. Наприклад: 2,8-3,5
  • Сфокусуйтесь на нескінченність, або на необхідному вам об'єкті
  • Витримку встановіть пробним шляхом, або залиште це автоматиці камери. Зазвичай це від кількох секунд до хвилини.
  • Зробіть знімок. Старайтеся не торкатися камери під час експозиції. Спуск затвору краще зробити віддалено за допомогою пульта. Це може бути спеціальний пульт з кабелем, пульт з інфрачервоним сигналом; пультом може виступати ваш смартфон. Якщо пульта немає, можете скористатися таймером на камері, який відкриє затвор через якийсь час, коли ви натиснете на спуск.
хатка Млинки
 Намет Seven Gear в Горганах
Зоряне небо пол.Рущина

Поради

Робіть тестові знімки

Для того щоб зрозуміти, що потрапляє в кадр, чи сцена в фокусі та яка необхідна експозиція, краще зробити декілька тестових знімків. Технологія та ж сама, тільки тут можна використовувати високі значення ISO та відкрити діафрагму на максимум.

Знімайте кілька дублів з різними настройками.

Коли на екрані камери висвітиться результат, вам може здатися, що от він, кадр вашої мрії - не спішіть радіти. Перевірте фокусування, різкість та шуми, збільшивши область зображення. Не полінуйтесь, зробіть кілька кадрів з різними настройками. В темряві на екрані камери може здатися, що знімок гарно проекспонований, але при денному освітленні він буде уже не такий яскравий.

Запасіться акумуляторами

При роботі на тривалих витримках камера розряджається швидше, ніж за умов нормального освітлення. Особливо, коли знімаєте в холодну пору, адже в мороз акумулятори сідають швидше. Старайтесь тримати запасні батареї в теплі, наприклад, у внутрішній кишені куртки.

Камера

Яка камера та об'єктив підійде. Найголовніше, щоб в камері можна було вибрати режим,щоб ви могли керувати параметрами зйомки. Ви звісно можете спробувати зняти і на смартфон, мильничку чи супер-зум . Але найкраще підійдуть камери з змінною оптикою та великим розміром сенсора, наприклад повнокадрові(36 х 24мм), або з невеликим кроп-фактором (1,6-2). Sony a7ii + Jupiter 8

Об'єктив

Ніхто вам не заборонинть знімати і на кітовий об'єктив (перше фото в публікації зняте якраз на нього). Але, все ж, найкраще підійдуть об'єктиви з більшою діафрагмою, f2.8, або більше. Зазвичай ширококутні об'єктиви можуть зібрати більше світла. Автофокус навпаки може зіграти з вами злі жарти, тому добре, коли в об'єктиві є ручне фокусування і шкала відстаней.

Обробка

Можливо, вам вдаться зняти кадр, де усе буде ідеально і по світлу, і по кольорах, але скажу чесно - у мене так виходить рідко. Я нічого не домальовую в фотошопі, але базову проявку файлу в Lightroom я роблю. Зазвичай це корекція балансу білого, висвітлення, або затемнення якихось областей і зменшення шумів.

Висновки

В нічній фотографії є щось магічне, це не просте натискання на кнопку. Дуже цікаво спостерігати за тим, як з'являється зображення, якого навіть не бачать очі. Сама цінність фотографії, зробленої таким шляхом, для вас зростає, ви краще розумієте, як працює світло і основи фотографії.

Категорія:

Фотографія
running man running bear