10 травня 2016
Знову в мене скажена ідея, цього разу я хочу зробити цифрову камеру обскура (або ж пінхол). Багато хто вже чув про пінхол фотоапарати. Дослівно pin та hole, булавка та дірка. Це один з перших фотоапаратів, якщо можна так сказати. Пінхол представляє з себе ізольовану камеру, з чутливим фотоматеріалом, або цифровою матрицею та невеличким отвором навпроти. Впринципі їдея цікава. Особисто для мене цікавим є не тільки той факт що камеру можливо зробити з будь якого сміття та підручних матеріалів. Заслуговують уваги ще й характеристики цих апаратів та факти.
  • В пінхолла не має такого поняття як глибина різкості. Всі об’єкти що будуть біля камери так і віддалені на нескінченність будуть різкими.
  • Фокусна відстань регулюється відстанню отвору від фотоматеріалу. На практиці можливо досягти кут огляду 120° - 150°.
  • Можна керувати перспективою нахиляючи, повертаючи чи згинаючи матеріал на який проектується зображення.
Наштовхнула мене на таку ідею ця та ця камера. Як виявилось є велика кількість фірм та моделей пінхол камер, ось кілька з них :
Holga 120 wpc
Zero612_film_2015.jpg

"The Great Picture"

У 2006 році шість художників, використовуючи занедбаний ангар в місті Ірвін, штат Каліфорнія, як фотокамера, створили не тільки найбільшу в світі друковану фотографію, але і використовували найбільшу в світі камеру-обскури для її створення. «The Great Picture» - панорамне зображення Макас Ель-Торо, старого військового форпосту. Зображення має розмір 33,5 м (111 футів) на 9,5 м (32 футів) на безшовної білої марлевої тканини. (Фото: ROBERT JOHNSON / SMITHSONIAN INSTITUTION) Підготувавши ангар таким чином, щоб жоден промінь світла не потрапляв всередину і використовуючи світлочутливу тканину, «камера» зробив панорамний знімок військової бази, яку в подальшому перетворили в парк. Після отримання негативу, 80 добровольців проявляли зображення в лотках розміром з олімпійський басейн. В даний час фотографія експонується в Національному музеї авіації і космонавтики Смітсонівського інституту.

Solargraphy

Чому я вирішив вибрав цифру? Оптимально було б використовувати плівку середнього формату або більшого, але це дорого і не практично. Ще треба займатись проявкою та скануванням. Здається що найпростішим буде - зробити дірку в заглушці байонету і все пінхол готовий, але не все так просто. pinhole-art.jpg При розмірі матриці 24x15мм втрачається такий бажаний широкий кут бо дзеркало не дає розмістити пінхол ближче ніж 30-50 мм. Але навіть яби це було можливо виникає інша проблема при такому вимоги до точності виготовлення отвору ростуть і при такому фізичному розмірі матриці у пінхолу буде дуже мале розширення порядку 100 ліній по горизонталі та 60 по вертикалі. Пошерстивши інтернет я знайшов цікаву статтю. Автор використовує замість фотоматеріалу аркуш паперу як екран, і сканує його цифро зеркалкою. Вирішено, після кількох експериментів з екранами з різних матеріалів та різних розмірів я зупинив свій вибір на звичайному паперовому аркуші А4. Визначився з форм фактором коробки. А для такого формату (210x300) треба чималий ящик. Спершу я хотів зробити невелику камеру з цільного брусу під розмір кадру 60x120, але потім як виявилось під час експериментів чим більший формат, тим краща якість. Ось такі габарити має камера. Пінхол, коробка, Ящик Камеру я вирішив робити з фанери 8 мм. Пінхол, Фанера, Пилка Деталі між собою скручував шурупами, попередньо просверливши під них отвори. Обскура, Камера, Інструменти Виготовив рамку та поличку для цифрового фотоапарата всередині. Обскура поличка для цифровика Затвор зробив так щоб можна було міняти пінхол об’єктиви/насадки. Пінхол, отвір, обєктив, дірка, затвор Прикрутив петлю та замок. Камеру з середини покрив чорною фарбою. Камера, чорний, матовий, фарба Між кришкою та коробкою темно-коричневий приклеїв ущільнювач для вікон та ізолював кути і з’єднання за допомогою чорного авто герметику. Камера, коробка, пінхол Зовні покрив все кількома шарами водного лаку. Рамка з екраном рухомі, екран кріпиться до рамки резинками. Таким чином вийшов своєрідний зум-об’єктив. На наступному фото камера ще погано ізольвана і видно внутрішню конструкцію. Пінхол, коробка, екран, слайд, проекція Чим ближче рамка до отвору тим ширший кут. Орієнтовно я отримував максимальний кут огляду 120-150°. Ось для порівння кута огляду стандартний Nikon 18-55 і пінхол
Nikon 18mm Nikon 18mm(kit)
Pinhole кут 150 градусів Pinhole
Ось які ще фото в мене повиходили:
Обскура, пейзаж, сад, будинок, альтанка
пінхол, пейзаж, ставок, озеро, ліс, годинник
Pinhole, струмок, річка, яр, вода, ліс
А ось фото екрану з промасленого паперу:
Пінхол, портрет, люди, альтанка
Загалом, результатом я задоволений. Чого ще можна хотіти від дірочки в фользі та аркуша паперу... Дякую за увагу ! Більше фото тут.

Категорія:

Фотографія
running man running bear